Strategie u přijímaček

Získej u přijímaček všechny body, na které máš! 💯

U přijímaček jde o to stihnout získat co nejvíc bodů. Proto je potřeba být co nejvíce v klidu a co nejlépe využít čas, který na test máš. Existuje hned několik osvědčených tipů, jak ve stanoveném čase vyřešit co nejvíce úloh. Ten nejdůležitější tip ti dáme hned na úvod článku:

Tip 1: Očísluj si úlohy podle toho, jak si na ně věříš 💪

Neřeš úlohy tak, jak jdou za sebou. Místo toho na začátku testu věnuj minutu až dvě rozdělení úloh podle toho, jak moc si na ně věříš. Projdi si všechny úlohy a očísluj si je od 1 do 3. Napiš si číslo 1️⃣ k úlohám, na které si věříš, číslo 2️⃣ k úlohám, kde tušíš jak na to, a číslo 3️⃣ k úlohám, na které si zatím vůbec nevěříš. Pak zkus vyřešit všechny jedničky. Po nich se vrhni na dvojky a až na závěr, když ještě zbyde čas, zkus trojky.

Pamatuj, že když u nějaké úlohy nebudeš vědět jak dál, tak se příliš nezdržuj a pokračuj k další úloze. To platí i pro úlohy s 1️⃣! K rozdělaným úlohám (zejména jedničkám) se můžeš vrátit později. To ostatně doporučuje i odbornice na matematiku a autorka bestselleru Hlava na čísla Barbara Oakley. Tvrdí, že tvůj mozek na pozadí s úlohou pokročí, než se k ní vrátíš.

Pokročilý tip:
Barbara Oakley dokonce navrhuje začít jednou z těžších úloh (třeba úlohou s číslem 2 za co nejvíce bodů), aby o ní na pozadí tvoje hlava měla čas uvažovat. U tohoto přístupu je hrozně moc důležité poznat správnou chvíli, kdy úlohu opustit. Stačí o ní chvíli přemýšlet a když už si nevíš rady, vrhni se na první úlohu, kterou máš označenou jedničkou. Tvoje hlava na pozadí úlohu promyslí, a až se k ní vrátíš, mělo by být všechno jasnější. Jestli chceš tento netradiční postup použít, důrazně doporučujeme zkusit si ho několikrát doma na cvičných testech a zjistit, zda pro tebe spolehlivě funguje.

Tip 2: Přepisuj odpovědi do archu pravidelně ☝️

Rozmysli si, jak často budeš přepisovat odpovědi do záznamového archu. Rozhodně nedoporučujeme nechat to až na konec testu! Zkus přepisovat výsledky třeba po každé 3. úloze. Také si pečlivě označuj, co už máš do archu přepsáno ❎, ať o tom později nemusíš přemýšlet a neztrácíš čas.

Tip 3: Udělej si časový plán ⏱️

Od stresu ti taky může pomoci mít dobrý přehled o čase. Zkus si dopředu stanovit, kolik úloh chceš mít vyřešených (a přepsaných do archu) po 30 a po 45 minutách.

A když přeci jen začneš panikařit, tak se chvíli soustřeď na dýchání nebo na to, co je za oknem.

Tip 4: Nepodceňuj detaily! ⚠️

  • V záznamovém archu pro matematiku je někdy potřeba napsat jen výsledek, ale jindy i řešení. Dávej pozor, co vše je potřeba zapsat.
  • Geometrii je potřeba v záznamovém archu obtáhnout propiskou! Obtáhni všechno, co vedlo k řešení. U výsledků nezapomeň na jednotky a taky označuj všechny body.
  • Na geometrii si připrav osvědčené pomůcky, které znáš a na které se dá spolehnout. Doporučujeme spíš mikrotužku než obyčejnou tužku, aby nebylo třeba ořezávat. A nezapomeň na kvalitní gumu! A doporučujeme taky úhloměr.
  • V češtině rozlišuj malá a velká písmena. Určitě tedy nepiš vše velkým hůlkovým písmem!

A na závěr rychlé shrnutí 📋

📊 Rozděl si úlohy podle obtížnosti. Na žádné úloze neztrácej příliš času. Když nevíš, pokračuj dál a k úloze se vrať později.

🧾 Pravidelně (třeba po každé třetí úloze) si přepisuj výsledky do záznamového archu a označuj si, které úlohy už máš přepsané.

✍️ Dobře se seznam s tím, jak přepisovat výsledky do záznamového archu (geometrii obtahuj propiskou, uváděj jednotky, rozlišuj malá a velká písmena, dávej pozor, zda je v matice vyžadovaný jen výsledek nebo i postup).

😮‍💨 Když budeš ve stresu, soustřeď se chvíli jen na svůj dech. A bude to lepší.

Tak zlom vaz! 🍀

P.S.: A nezapomeň se před testem dobře vyspat a dobře a lehce se najíst.

Literatura:
OAKLEY, Barbara A. Hlava na čísla: jak excelovat v matematice (i když jste z ní propadli). Přeložila Lenka ČÍŽKOVÁ. Brno: BizBooks, 2018. ISBN 978-80-265-0789-5.

Napsat komentář